Powietrze

III Szybowcowe Mistrzostwa Świata w Wyścigach Szybowcowych w Chile

2009.12.11//  S. Kozak
Na samym początku przyszłego roku, od 2 do 9 stycznia, odbędą się w Chile III Szybowcowe Mistrzostwa Świata w Wyścigach Szybowcowych – III Światowe Grand Prix Szybowcowe. Do Chile poleciało już dwóch reprezentantów Polski: Stanisław Wujczak oraz broniący mistrzowskiego tytułu Sebastian Kawa.
Mistrzostwa Świata w Wyścigach Szybowcowych rozgrywane są od 2005 roku. Zorganizowano je by podnieść atrakcyjność szybownictwa dla widzów. Zawody w Chile potrwają 8 dni a udział w nich weźmie piętnastu pilotów. Codziennie będzie rozgrywana jedna konkurencja. Zwycięży ją ten pilot, który najszybciej pokona wyznaczoną trasę. Za pierwsze miejsce dostaje on 10 a za drugie 8 punktów. Każde miejsce niżej to jeden punkt mniej aż do pozycji dziewiątej. Dalsze pozycje nie są punktowane. Laureata Mistrzostw wybiera się po zsumowaniu wyników z poszczególnych dni.
Szybowiec
Szybowiec Szybowiec
Szybowiec

Sebastian Kawa wywalczył mistrzostwo na pierwszej edycji zawodów w 2005 roku we Francji. Od wtedy do sierpnia 2008 roku był on liderem światowego rankingu pilotów szybowcowych FAI. Swój wcześniejszy sukces powtórzył w 2007 roku na drugich mistrzostwach w Nowej Zelandii. Miejmy nadzieję, że szybowiec Diana 2 i tym razem przyniesie mu szczęście.
Przeczytaj także: Gimnastyka w przestworzach » Drugi polski reprezentant, Stanisław Wojczak, poleci szybowcem ASG-29. Wywalczył on prawo startu w Chile na Mistrzostwach Polski w Wyścigach Szybowcowych, na których zajął 3. miejsce.