Sporty ekstremalne   »   Ziemia   »   Jordan Romero: Mount Everest kolejnym celem 13-latka

Ziemia

rss

Jordan Romero: Mount Everest kolejnym celem 13-latka

2010.05.21//  S. Kozak
Jordan Romero ma zaledwie 13 lat, a w niedzielę ma się wspiąć na szczyt Mount Everestu (8848 m). Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem będzie on najmłodszym człowiekiem na ziemi, jakiemu udał się ten wyczyn.
Romero zdobywa górę z ojcem Paulem, jego partnerką Karen Lundgren i trzema szerpami. Obecnie są na wysokości 7,5 tysiąca metrów, gdzie rozbili drugi obóz. Mieli z niego wyruszać dziś, ale silny wiatr zmienił ich plany. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, w niedzielę 23 maja dotrą na samą górę.
Jordan Romero Jordan Romero...
Jordan Romero ...chce zdobyć...
Mount Everest ...Mount Everest

Ekipa idzie na szczyt trudniejszą trasą północną, zaczynającą się w Nepalu. Wszystko dlatego, że łatwiejszy szlak ma początek w Tybecie, gdzie pozwolenia na wspinaczkę wydawane są osobom, które ukończyły 16 lat. Ponadto pozwolenie na wybraną drogę jest o 6 tysięcy dolarów tańsze, a cała wyprawa kosztuje ich 150 tysięcy dolarów.
Jordan Romero Jordan Romero
Mount Everest Mount Everest
Jordan Romero Jordan Romero

Naukowcy twierdzą, że dla tak młodego człowieka, zdobycie Mount Everestu jest zbyt dużym wyzwaniem, bo nie będzie on wiedział czego może się spodziewać na dużych wysokościach. Jego ojciec jednak, który na co dzień jest ratownikiem medycznym uważa, że Jordan ma większe doświadczenie w alpinizmie niż wiele osób, które wyruszyły na najwyższą górę świata i nie martwi się o syna.
Jordan Romero Jordan Romero
Jordan Romero Jordan Romero
Jordan Romero Jordan Romero

Wiele osób porównuje Jordana do niedokończonego Ferrari – szybki i bez hamulców. Wszystko dlatego, że ten młody chłopak zaliczył już pięć szczytów Korony Ziemi. Przygodę swoją zaczął w wieku 9 lat, kiedy wszedł na Kilimandżaro (Afryka, 5895 m). W 2007 roku udało mu się zdobyć australijską górę Kościuszko (2228 m), europejski Elbrus (6542 m) oraz leżącą w Ameryce Południowej Aconcaguę (6962 m). Mając zaledwie 11 lat pokonał McKinley’a (6194 m) w Ameryce Północnej. By zdobyć pełną Koronę, po Mount Evereście czeka go jeszcze wycieczka na Antarktydę, gdzie musi zdobyć Masyw Vinsona (4892 m).

Póki co najmłodszym zdobywcą Mount Everestu jest Minga Kipa z Nepalu, która weszła na szczyt w wieku 15 lat. O rok starszy był Temba Tsheri, ale w wyprawie stracił pięć palców.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
WWE Raw: Asuka vs. Kayden Carter - highlightsWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Jordan Romero: Mount Everest kolejnym celem 13-latka

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Lifestyle

W dziale SportDo góry  //  Sporty ekstremalne   »   Ziemia   »   Jordan Romero: Mount Everest kolejnym celem 13-latka