Sporty ekstremalne   »   Ziemia   »   Mountainboard - deska do ekstremalnej jazdy na każdym terenie

Ziemia

rss

Mountainboard - deska do ekstremalnej jazdy na każdym terenie

2010.02.04//  S. Kozak
Mountainboarding czyli ATB All Terrain Bard, to dyscyplina sportowa dla tych, którzy kochają pokonywać górskie zbocza każdą porą roku. Wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie zniecierpliwieni brakiem śniegu snowboarderzy, znaleźli alternatywę dla swojej pasji. Jazda po każdym terenie na desce z przymocowanymi kołami i specjalnym zawieszeniem, jest źródłem wielkich emocji i świetną zabawą.
Zobacz także: Mountainboarding - galeria » Mountainboarding można uprawiać w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Deską można jeździć po ziemi, asfalcie, kamieniach, trawie, itd. Jest zrobiona z najtrwalszych materiałów takich jak np. włókno węglowe czy szklane. Koła mają od 7 do 12 cali, a trucki robi się z plastiku, technicznego aluminium lub innych metali.
Mountainboarding Mountainboarding
Mountainboarding Mountainboarding
Mountainboarding Mountainboarding

Historia dyscypliny zaczyna się na przełomie lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku. Wtedy skateboarderzy zastosowali większe koła do swoich sprzętów, właśnie by móc pokonywać różne rodzaje terenów. Żadna firma nie zainteresowała się jednak ich pomysłem i dopiero w 1993 roku Jason Lee i Patric McConnell zajęli się produkcją sprzętu. Ich interes – Mountainboard Sport – okazał się bardzo dochodowy, a sport zyskał szybko wielu zwolenników.
Mountainboarding Mountainboarding
Mountainboarding Mountainboarding
Mountainboarding Mountainboarding

W Polsce ten rodzaj jazdy na desce pojawił się około dziesięciu lat temu. Za organizację zawodów i promocję sportu odpowiedzialny jest Polski Związek Mountainboardu i Kiteboardu. Największą tego typu imprezą w Polsce są zawody Master Of The Hill organizowane w Białce Tatrzańskiej.
Przeczytaj także: Master Of The Hill 2009 »
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
WWE Raw: Asuka vs. Kayden Carter - highlightsWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Mountainboard - deska do ekstremalnej jazdy na każdym terenie

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Zakup mieszkania lub domu często wiąże się z bardzo dużym zadłużeniem w banku. Kredyt, który...

W dziale Motoryzacja

W dziale High-TechDo góry  //  Sporty ekstremalne   »   Ziemia   »   Mountainboard - deska do ekstremalnej jazdy na każdym terenie