Sporty ekstremalne   »   Walki   »   Kenjutsu, Hopak bojowy, Juego del Palo - etniczne sztuki walki

Walki

rss

Kenjutsu, Hopak bojowy, Juego del Palo - etniczne sztuki walki

2013.01.11//  J. Grygiel
Sztuki walki uczą samodyscypliny, koordynacji ruchowej, poprawiają koordynację ruchową i wydolność organizmu. Niemal zawsze wywodzą się z tradycji i kultury konkretnych grup etnicznych. Bodaj wszyscy znają genezę capoeiry, stworzonej w XVIII wieku przez niewolników w Brazylii, która początkowo była sposobem na manifestowanie ich odrębności kulturowej i sposobem zabawy, z czasem dopiero rozwinęła się w rzeczywistą sztukę walki, wyróżniającą się dynamizmem i taneczną płynnością. Istnieją jednak mniej znane sztuki walki, których geneza i rozwój również są bardzo głęboko zakorzenione w kulturze regionu, z którego się wywodzą.
sztuki walki kenjutsu
sztuki walki kenjutsu
sztuki walki kenjutsu

Kenjutsu
Kenjutsu to wywodząca się z Japonii sztuka walki samurajskim mieczem. Za panowania daimyo Hideyoshi Toyotomiego w XVI wieku, przeprowadzono akcję rozbrajania chłopów i mnichów – od tego czasu jedynie samuraje mogli nosić przy boku miecze. W związku z tym, największym zaszczytem – i jednocześnie obowiązkiem – samuraja była nauka posługiwania się tą bronią. Szermierka mieczem była ceniona o wiele bardziej od walki włócznią czy łukiem. Naukę tej umiejętności rozpoczynano w bardzo młodym wieku, od ćwiczeń z drewnianymi mieczami i stopniowo przechodzono do walki na prawdziwe.
Trening Kenjutsu był bardzo ciężki, odbywał się w trudnych warunkach, niejednokrotnie powodował poważne rany a nawet śmierć u ćwiczących. Jego surowość miała za zadanie rozwinąć odporność psychiczną i umysł samuraja i przygotować go do walki z prawdziwym przeciwnikiem. Dużą rolę przykładano do nauki oddychania poprzez zaczerpnięte z zen techniki medytacji – wojownik zyskiwał dzięki temu jasność umysłu i spokój. Stosowane w Kenjutsu ataki mogą być skierowane w dowolną część ciała przeciwnika, poza cięciami i pchnięciami popularne są również uderzenia rękojeścią, chwyty, dźwignie i podcięcia. 
sztuki walki hopak
sztuki walki hopak
sztuki walki hopak

Hopak bojowy
Wielowiekowa niewola hamowała rozwój ukraińskiej kultury narodowej, również sztuk walki. Bojowy hopak, stosunkowo młoda sztuka walki, opisana i usystematyzowana dopiero w 1985 roku, swoje powstanie zawdzięcza przekazywanym z pokolenia na pokolenie elementów walki, „przemycanych” za pośrednictwem tańców ludowych, w szczególności hopaka.
Trening odbywa się w tradycyjnym stroju ludowym, którego istotną częścią są tzw. szarawary, czyli szerokie, długie i bufiaste spodnie. Ich kolor oznacza stopień zaawansowania, podobnie jak kolory pasów w karate. Na technikę walki składają się takie elementy jak: uderzenia nogami i rękami – w przysiadzie, na stojąco i z wyskoku, bloki, zbicia, podcięcia oraz chwyty. Bojowy hopak umożliwia także naukę bronią – szablą, mieczem czy buławą, ale również kijem, sierpem i postawioną na sztorc kosą. 
sztuki walki juego del palo
sztuki walki juego del palo
sztuki walki juego del palo

Juego del Palo
Powstałe na Wyspach Kanarysjkich Juego del Palo to sztuka walki kijem, praktykowana przez rdzennych mieszkańców – Guanczów – od wielu wieków. Najstarsza wzmianka o niej pochodzi z początku XV wieku. Wyróżnia się dziewięć stylów walki – między innymi oparty na defensywie, zwartej obronie i wyprowadzaniu kontrataków, gdzie głównymi technikami są kombinacje okrężnych uderzeń i pchnięć po linii prostej, kierowane w oczy, gardło, uszy lub krocze styl Daniz, walka na bliskim dystansie wykorzystując pchnięcia i uderzenia po linii prostej, która charakteryzuje styl Morales czy styl Verga, w której ciosy wyprowadzane są z wysokiej gardy.
Do walki używa się kija o długości od 120 centymetrów do maksylanie 180. Juego del Palo jest bardzo głęboko zakorzenione w kulturze Kanaryjczyków, którzy wykorzystują ją do pojedynków między sobą. Wraz z rozwojem turystyki, pokazowe walki stały się stałym elementem lokalnego folkloru. 

Sztuki walki to poza treningiem fizycznym, również rozwój umysłowy i duchowy. Warto poznać ich tradycję i historię, aby lepiej zrozumieć ich filozofię i znaczenie.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
WWE Raw: Asuka vs. Kayden Carter - highlights



Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Kenjutsu, Hopak bojowy, Juego del Palo - etniczne sztuki walki

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Gry

W dziale Kultura



Do góry  //  Sporty ekstremalne   »   Walki   »   Kenjutsu, Hopak bojowy, Juego del Palo - etniczne sztuki walki