Powietrze

XVI Szybowcowe Mistrzostwa Europy szczęśliwe dla polskich sportowców

2011.08.14//  D. Niezgoda
Zakończone szesnaste Szybowcowe Mistrzostwa Europy w klasie Otwartej, 15-to i 18-to metrowej w Pociunai na Litwie okazały się bardzo szczęśliwe dla polskich sportowców.Złoto w klasie 18-to metrowej zdobył zawodnik z Aeroklubu Mieleckiego, Karol Staryszak. Zaraz za nim, w tej samej klasie szybowcowej, na drugim miejscu podium, stanął Zbigniew Nieradka z Aeroklubu Częstochowskiego.
XVI Szybowcowa Mistrzostwe Europy w Pociunai na Litwie - Zbigniew Nieradka (fot. Jacek Dankowski) Zbigniew Nieradka
XVI Szybowcowe Mistrzostwa Europy w Pociunai na Litwie XVI Szybowcowe ME w Pociunai
XVI Szybowcowa Mistrzostwe Europy w Pociunai na Litwie - Tomasz Rubaj Tomasz Rubaj

Karol Staryszak jest utytułowanym polskim pilotem szybowcowym. Na swoim koncie posiada dwa brązowe medale Mistrzostw Świata oraz srebro i brąz Mistrzostw Europy w klasie osiemnastometrowej. Zbigniewowi Nieradce również należą się ogromne gratulacje - jest to jego pierwszy medal Mistrzostw Europy.

Zarówno Staryszak, jak i Nieradka latali na szybowcach ASG-29. W klasie 15-to metrowej, na szybowcu Diana 2 Tomasz Rubaj (Aeroklub Gliwicki) zajął ósme miejsce.
XVI Szybowcowa Mistrzostwe Europy w Pociunai na Litwie - Janusz Centka Janusz Centka
XVI Szybowcowe Mistrzostwa Europy w Pociunai na Litwie - Łukasz Wójcik Łukasz Wójcik

Łukasz Wójcik (Aeroklub Włocławski), po problemach ze swoją maszyną, na szybowcu Asw-27 zajął 14-tą pozycję w tej samej klasie. Janusz Centka (Aeroklub Leszczyński) na szybowcu ASH-30mi zajął w klasie Open miejsc 14.